مرد بیونیک

ادگار آگستین (Edgard John Augustin) در سن 4 سالگی در یک سانحه رانندگی هر دو پای خود را از دست داد. امروز او قهرمان بدنسازی است.

عصر یک روز شوم، زمانی که ادگار چهار ساله بود، مادرش کنترل خودرو را هنگام رانندگی در بزرگراه از دست دارد. او می گوید: "به خاطر دارم که از صدای فریاد های مادرم به هوش آمدم، دیدم که تمام بدنم غرق خون است و پاهایم از زانو قطع شده اند. برادر بزرگم هم یکی از پاهایش را از دست داد. تمامی این حوادث به دلیل برخورد خودرو با نرده های کنار بزرگ راه اتفاق افتاده بود."

زمانی که به بیمارستان منتقل شدند، هر دوی آن ها خون زیادی از دست داده بودند و حالا در سن 30 سالگی ادگار می گوید او و برادرش واقعاً خوش شانس بوده اند که از چنین حادثه ای جان سالم به در برده اند. با وجود اینکه مادر این دو کودک تنها دچار آسیب دیدگی جزئی در ناحیه دست شد، عذاب وجدان ناشی از معلول کردن فرزندانش سنگین ترین بهایی بود که برای بی احتیاطی خود پرداخت.

شروعی دوباره

پس از مرخص شدن از بیمارستان ادگار به مؤسسه ای در فرانسه فرستاده شد. این مؤسسه در آموزش افراد معمول، جنگ زده و افرادی که قطع عضو شده بودند تخصص داشت. او یک سال از عمرش را صرف یادگیری نحوه راه رفتن و زندگی کردن با پاهای بیونیک کرد.

او می گوید: این فرآیند بسیار طولانی بود و به صبر و تحمل زیاد نیاز داشت. در شروع تمرینات همیشه مجبور بودم از نرده های مخصوصی برای راه رفتن استفاده کنم، اما با گذشت زمان توانستم به تنهایی راه بروم.

ادگار در آن دوازده ماه مانند کودکی خردسال راه رفتن را آموخت و در حال حاضر با پاهای بیونیک خود به راحتی فعالیت های روزانه خود را ادامه می دهد. اما او اعتقاد دارد راه رفتن با این پاهای مصنوعی به راحتی آنچه اطرافیان او فکر می کنند نیست و از نظر او سخت ترین قسمت حفظ تعادل است و همواره باید با استفاده از بالا تنه سعی در حفظ تعادل خود کند.

زمانی که آموزشش در مؤسسه فرانسوی به پایان رسید، به خانه خود بازگشت و در آن زمان با بزرگ ترین چالش زندگی خود که تحمل نگاه های خیره و صحبت های هم کلاسی هایش بود روبرو شد. او می گوید: در آن زمان هم کلاسی هایم من را مسخره می کردند و به من ربات می گفتند.

خوشبختانه آموزش هایی که در سن کم دیده بود به او کمک کرد تا به راحتی با چنین شرایطی کنار بیاید. او اعتقاد دارد که اگر در سن بزرگ سالی چنین اتفاقی برای او می افتاد امکان نداشت که بتواند به راحتی با شرایط کنار بیاید. او می گوید: به عنوان یک کودک راه دیگری جز ادامه دادن و کنار آمدن در برابر خود نمی دیدم و خوشبختانه هیچ گاه دچار افسردگی نیز نشدم.

او می گوید در کودکی هیچ علاقه ای به ورزش نداشتم و همیشه در جست و جوی خوراکی های جدید بودم اما در کلاس های ورزشی مدرسه علاقه بسیار زیادی به دویدن داشتم و به دلایل نامعلومی همیشه سریع تر از کودکان دیگر می دویدم.

تولد مرد بیونیک

ادگار پس از اتمام دوره دبیرستان با باشگاه و تمرینات بدن سازی آشنا شد. او در آن زمان در حال آماده شدن برای آزمون پایان دوره دبیرستان و گرفتن دیپلم خود بود و  بدنسازی بهترین راه  برای مقابله با استرس و فشار ناشی از امتحانات بود. او می گوید: "انگیزه اصلی من داشتن شکم های چند تکه و بازوهای بزرگ نبود. بدن سازی برای من تنها عاملی برای داشتن روحیه بهتر و لذت بردن از ورزش بود."

پس از چند سال تمرین کردن ادگار با یک عکاس ورزشی آشنا شد و این آشنایی او را در مسیری جدید وارد کرد. آن عکاس به دنبال ورزشکاری بود تا در عکس های خود استفاده کند و زمانی که شرایط من را شنید این ایده به ذهنش خطور کرد که داستان زندگی من را به داستانی انگیزه بخش تبدیل کند.

قهرمان بدنسازی ادگار آگستین

در ابتدا ادگار تمایلی به شرکت در چنین داستانی نداشت، چرا که دوست داشت مسأله پاهایش شخصی و پنهان باقی بماند. تا آن زمان کسی به جز خانواده و دوستان نزدیکش از وضعیت پاهای او آگاه نبودند چراکه او همیشه لباس های بلند می پوشید تا آن ها را مخفی کند. اما در نهایت متقاعد شد که با عکاس همکاری کند و از آن لحظه او در مسیری جدید قرار گرفت.

او می گوید آن عکاس، عکس های مختلفی از دویدن و ورزش کردن من گرفت. او تاکید داشت که باید پاهای مصنوعی من در تمامی عکس ها کاملا مشخص باشد. سپس تعدادی از آن عکس ها و نام من را در شبکه های اجتماعی مختلفی قرار داد. زمانی که نظرات بینندگان را خواندم نمی توانستم باور کنم که تا این حد از من حمایت شده است. آن ها به من می گفتند باید به خودم افتخار کنم و من را به عنوان الگویی برای خود می دیدند.

حمایت های مردم دیدگاه ادگار را تغییر داد و از آن لحظه تصمیم گرفت دیگر پاهای مصنوعی خود را پنهان نکند و از آن ها برای عاملی انگیزه بخش به اطرافیان و دیگر افراد مانند خود استفاده کند.

او می گوید: "زمانی که این تصمیم را گرفتم، ایده "مرد بیونیک" به ذهنم خطور کرد. بلافاصله در تمامی شبکه های اجتماعی حساب کاربری با این نام ساختم و شروع به اشتراک گذاشتن لحظات زندگی خود و تمریناتم کردم و به مرور زمان "مرد بیونیک" به یک برند شناخته شده تبدیل شد.

تولد یک قهرمان

امروز برند "مرد بیونیک" فراتر از حد انتظار اولیه ادگار پیشرفت کرده است. او در اینستاگرام بیش از 65 هزار دنبال کننده دارد و با عکس های روزانه خود الهام بخش و انگیزه بخش انسان های بسیار زیادی است. دنبال کنندگان او دائماً با او در تماس هستند و موفقیت او را با وجود معلولیتش تحسین می کنند اما ایده "مرد بیونیک" تنها به این جا ختم نمی شود. او در حال حاضر به عنوان یک ورزشکار حرفه ای تحت پوشش یکی از بزرگ ترین شرکت های دارویی و ساخت مکمل های بدن سازی است. همچنین او به عنوان نماینده یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده اعضای مصنوعی بدن در حال فعالیت است.

او می گوید: "زمانی که پس از دریافت دیپلم به پاریس رفتم، پاهای مصنوعیم شکست. آن پاها را از زمان کودکی داشتم و به دلیل قدیمی بودن محدودیت های زیادی ایجاد می کردند. پس از دیدن پزشک متخصص در این زمینه، آن ها پاهایی جدید به من دادند که دیگر به وسیله آن ها به راحتی می توانستم تمرینات پا را نیز در باشگاه انجام دهم."

قهرمان بدنسازی ادگار آگستین

او می گوید: "با پاهای جدیدم تمرینات زیادی را می توانم انجام دهم. تمرینات پرس پا (Leg Press)، هاک ایستاده (Hack Squat)، جلو پا  (Leg Extension) و پشت پا (Hamstring curls(Hamstring curls ، جلو پامرینات زیادی را می توانم انجام دهم. پرس د که دیگر به وسیله آن ها به راحتی می توانستم تمرینات پا را نیز ) را خیلی دوست دارم و به راحتی و با حفظ امنیت پاهایم می توانم وزنه را کنترل کنم. اسکوات (Squats) و دِدلیفت (Deadlift) هم می توانم انجام دهم اما معمولا در چنین حرکاتی از وزنه های سبک استفاده می کنم، چرا که حفظ تعادل در انجام جنین حرکاتی با وزنه های سنگین سخت خواهد است."

در سپتامبر سال 2014 به دلیل اسرار زیاد همکاران و دوستانش، ادگار مربی خصوصی برای آماده شدن جهت شرکت در مسابقات استخدام کرد. او می گوید: "صادقانه بگویم تا آن زمان هیچ وقت به فکر مسابقه دادن نبودم و فکر نمی کردم توانایی چنین کاری را داشته باشم. اما بسیاری از اطرافیانم من را به انجام چنین کاری ترغیب می کردند که در نهایت باعث شد به انجام آن تن دهم."

در نهایت ادگار در آوریل سال 2015  آماده شرکت در مسابقه بدنسازی شد، اما متأسفانه مسابقات بدن سازی معلولان در فرانسه با حمایت زیادی روبرو نمی شود، لذا ادگار با نوشتن درخواستی رسمی تصمیم به شرکت در بزرگ ترین مسابقه بدن سازی فرانسه گرفت و از مسئولین مسابقات درخواست کرد که بتواند در کنار دیگر شرکت کنندگان در مسابقه شرکت کند، علی رغم اینکه او تنها شخص معلول در این مسابقات بود و داوران نمی توانستند او را به عنوان شرکت کننده بپذیرند.

قهرمان بدنسازی ادگار آگستین

او می گوید: "طبق اسناد من باید در دسته معلولین در مسابقه شرکت می کردم اما تصمیم گرفتم مانند ورزشکاران دیگر بایستم و تمامی فیگورها را بگیرم. پا گذاشتن روی صحنه و شرکت کردن در مسابقه در کنار افراد معمولی و سالم یکی از بهترین لحظات زندگی من بود."

بعد از آن مسابقه مربی اول تیم ملی بدن سازی فرانسه از ادگار خواهش کرد که در مسابقات قهرمانی اروپا که در اسپانیا برگزار می شد، شرکت کند. ادگار پذیرفت و در ماه می 2015 او به عنوان قهرمان و ورزشکار رسمی اتحادیه بدن سازی با ویلچر اروپا انتخاب شد.

محدودیتی وجود ندارد

امروز ادگار مردی با دیدگاه و اهدافی متفاوت است. او باید در دو مسابقه در ماه آوریل امسال شرکت کند. همچنین تصمیم به شرکت در مسابقات قهرمانی دنیا که در ماه نوامبر برگزار می شود دارد. او مصمم است که قهرمان بدنسازی با ویلچر دنیا شود.

قهرمان بدنسازی ادگار آگستین

او می گوید: "بدنسازی برای من فراتر از یک شور و اشتیاق زودگذر است و به گونه ای زندگی من است. چیزی است که من را تعریف می کند و تصمیم دارم ادامه زندگی خود را به انجام آن وقف کنم. علاوه بر آن می خواهم ایده "مرد بیونیک" را گسترش دهم و به افراد بیشتری انگیزه ورزش کردن بدهم. تصمیم دارم در آینده بهترین و بزرگ ترین ورزشکار تاریخ ورزش بدن سازی شوم."

داستان زندگی افرادی همچون ادگار انگیزه بخش هستند و یادآور آن هستند زمانی که انسان اراده کند می تواند به هر چیزی برسد.


نظر شما چیست؟

(اختیاری)

  1. رضا پاسخ
    6 سال پیش

    عالی بود. ایول به اراده اش