انواع کربوهیدرات چیست و چه زمانی باید مصرف شوند؟

در این مقاله از زبان کریس گتین با نکاتی در مورد مصرف کربوهیدرات و انواع آن ها آشنا خواهید شد.

وجود کربوهیدرات در برنامه تغذیه روزانه هر فرد علاقه مند به فیتنس و بدنسازی بسیار مهم است. میزان و نوع کربوهیدراتی که هرکس باید مصرف کند، با توجه به اهداف او مشخص می شود. برای مثال زمانی که سعی در ماهیچه سازی و افزایش حجم ماهیچه ها دارید، باید میزان کربوهیدرات مصرفی را کمی افزایش دهید. البته فراموش نکنید که تنها باید از کربوهیدرات پیچیده مصرف کنید که شامل موارد زیر می شود.

کربوهیدرات های پیچیده:

  • کینوآ
  • کوز کوز
  • برنج قهوه ای
  • سیب زمینی شیرین

بسیاری از افراد ادعا می کنند در برنامه ماهیچه سازی و افزایش حجم خود، اجازه دارند هرگونه کربوهیدراتی از جمله ترکیبات پر شکر مانند کلوچه و غلات پروسس شده صبحانه بخورند. این دیدگاه کاملاً غلط است. زیرا این اینگونه مواد غذایی در دسته کربوهیدرات با جذب سریع قرار می گیرند که در نهایت باعث چاقی شما خواهند شد.

صبحانه مورد علاقه کریس گتین جو است! زیرا راحت تر از دیگر کربوهیدرات های پیچیده هضم و جذب می شود. اما او در طول روز از منابع دیگر کربوهیدرات پیچیده از جمله برنج قهوه ای استفاده می کند. البته فراموش نکنید برنج قهوه ای حاوی گلوتن بوده و اگر در رژیم غذایی خود از گلوتن دوری می کنید، می توانید از منابع بدون گلوتن مانند کوز کوز یا کینوآ مصرف کنید.

اغلب شنیده می شود که قبل از شروع و پس از پایان تمرین می توان از کربوهیدرات با جذب سریع استفاده کرد. این روش تنها به ورزشکارانی توصیه می شود که در شاخه های ورزش های سه گانه یا استقامتی اشتغال دارند. اینگونه افراد به طور متوسط سه الی چهار ساعت به صورت روزانه تمرین می کنند و منابع کربوهیدرات با جذب سریع برای آن ها مفید خواهد بود. اما بدنسازان و علاقه مندان فیتنس معمولاً بیش از دو ساعت را در باشگاه سپری نمی کنند و معمولاً تمرینات آن ها در دسته استقامتی گنجانده نمی شود. لذا مصرف کربوهیدرات با جذب سریع به آن ها توصیه نمی شود. اما توصیه می شود که پس از پایان تمرین یک وعده شیک پروتئین مانند پودر پروتئین وی مصرف کنند.

کربوهیدرات

کریس گتین می گوید، او پس از پایان تمرین خود یک وعده شیک پروتئین خورده و یک ساعت پس از آن یک وعده غذایی میل می کند تا بدن او برای تمرین روز بعد انرژی و توان کافی داشته باشد.

در زمان افزایش حجم شما می توانید در کل مدت روز کربوهیدرات پیچیده مصرف کنید، اما در زمان چربی سوزی مصرف کربوهیدرات را تنها به سه الی چهار وعده اول روز (از هفت وعده) اختصاص دهید و در دو وعده آخر در کنار پروتئین، کربوهیدرات فیبردار یا گیاهی مانند اسفناج، بروکلی، مارچوبه و کاهو مصرف کنید.


نظر شما چیست؟

(اختیاری)

  1. میثم پاسخ
    4 سال پیش

    سلام سیب زمینی شیرین همین سیب زمینی هایی هستن که روزانه مصرف می کنیم یا چیز دیگست؟