رشد بیشتر ماهیچه ساق پا

برای آنکه دید بهتری نسبت به عضلات ساق و نحوه رشد آن ها پیدا کنید، ابتدا باید با مفهومی به نام فیشیا یا فاسیا آشنا شوید.

فیشیا چیست؟

فیشیا نوار یا لایه ای از بافت پیوندی و عمدتاً از جنس کلاژن است که زیر پوست قرار گرفته و باعث استحکام، اتصال، پوشاندن و جدا کردن عضلات و سایر ارگان های داخلی بدن می شود. فیشیا به شکل دو لایه سطحی و عمقی وجود دارد.

لایه سطحی فشیا در واقع عمقی ترین لایه پوست در تمام سطح بدن است که باعث حالت دهی به بدن می شود. این لایه سطحی حاوی چربی و آب است که خاصیت ویسکوالاستیک یا کشسانی بالایی دارد و در مواقع افزایش وزن مثل بارداری کشش پیدا کرده تا با افزایش حجم بدن مطابقت پیدا کند. در صورت کاهش وزن فیشیای سطحی دوباره به آرامی به حالت کشش اولیه اش برمی گردد.

لایه عمقی فیشیا اطراف تک تک عضلات بدن را پوشانده و حتی آنها را تقسیم بندی می کند. ماده سازنده اولیه اش الاستین و فاقد خونرسانی اما دارای گیرنده های حسی فراوان می باشد.

استحکام و قطر زیاد فیشیا باعث می شود که در شرایط عادی اجازه رشد و بزرگ شدن به ماهیچه ها را ندهد. از این رو باید با انجام تمرینات کششی، فیشیا را کش آوریم تا فضای رشد بیشتری را در اختیار ماهیچه هدف قرار دهد.

آناتومی ماهیچه ساق پا

ماهیچه ساق پا از دو بخش تشکیل شده است، یکی سولیوس که بخش تحتانی ماهیچه را تشکیل می دهد و دیگری گاستروكنميوس که ماهیچه های اطراف یا دوقلوی ساق پا هستند. زمانی که پاها خم هستند، سولیوس درگیر می شود به همین دلیل است که حرکت ساق پا نشسته را انجام می دهیم. در زیر سولیوس لایه توری مانند و قطور فیشیا قرار گرفته است.

سولیوس در در حین فعالیت هایی مانند راه رفتن و دویدن نقش کلیدی ایفا می کند. همچنین در حفظ پوسچر بدن هنگام ایستادن بسیار مهم است. برای تمرین بر روی سولیوس باید حرکت ساق پا نشسته را انجام دهید.

در مقابل گاستروكنميوس در حین فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن و دیگر فعالیت های سریع نفش کلیدی ایفا می کند. برای تمرین بر روی گاستروكنميوس باید حرکت ساق پا ایستاده را انجام دهید.

کریس گتین توصیه می کند که تمرین ساق پا را با پرس پا نشسته شروع کنید. زیرا با این کار، سولیوس تحریک شده و باعث کش آمدن فیشیا و همچنین افزایش فشار خون می شود در نتیجه در بخش بعدی تمرین که به سراغ گاستروكنميوس یا ماهیچه دوقلوی ساق می رویم، تمرین نتیجه بهتری خواهد داشت.

در تمرین بر روی ساق پا همیشه بخش پایین رفتن را آرام و بخش بالا رفتن را با سرعت بیشتری انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر پایین رفتن را بیش از حد آرام انجام دهید، تاندون آشیل که قطورترین تاندون بدن است نیز درگیر شده و باعث می شود فشار از روی ماهیچه ساق برداشته شود.

برنامه تمرین ساق پا به سبک کریس گتین

تمرین ساق پا
سوپرست:

ساق پا نشسته

2 ست 30 الی 40 تکرار


ساق ایستاده با دستگاه

2 ست تکرار تا رسیدن به ناتوانی


نظر شما چیست؟

(اختیاری)