میزان پروتئین مورد نیاز بدن خانم ها

از هورمون ها و آنزیم ها گرفته تا عضلات و سیستم ایمنی، همه سلول های بدن حاوی پروتئین هستند. برای همین هم خیلی مهم است که به میزان کافی در برنامه غذایی تان پروتئین وجود داشته باشد. به طور استاندارد بدن در ازای هر یک کیلوگرم وزن به 0.8 گرم پروتئین نیاز دارد. هرچند اگر به طور مرتب وزنه بلند می کنید، بدنتان به میزان بیشتری پروتئین، برای ریکاوری بعد از تمرین و رشد عضلات نیاز دارد.

مسأله این است که فقط دانستن اینکه باید پروتئین بیشتر مصرف کرد، اصلاً دقیق نیست. برای مدت طولانی، خانم های فعال فقط می توانستند مقدار پروتئین لازم برای داشتن اندامی تراشیده و در عین حال قوی را با حدس زدن بفهمند.

ولی روزهای حدس وگمان به پایان رسیده و طبق نتایج معتبر تیم تحقیقاتی دانشگاه فلوریدای جنوبی، خانم هایی که از پروتئین بیشتری در برنامه غذایی شان استفاده می کردند، حجم توده عضلانی بیشتری به دست آورده بودند.

نکته قابل توجه این است که خانم های ورزشکار با اینکه با مصرف پروتئین بیشتر در واقع کالری خیلی بیشتری (حدود 420 کالری در روز) مصرف می کنند، اما در بازه زمانی دو ماهه، وزن بیشتری نسبت به کسانی که پروتئین و کالری کمتری مصرف کرده بودند، از دست داده بودند!!

طبق مطالعات معتبر و به روز، خانم های ورزشکار باید به ازاء هر یک کیلوگرم وزن بدن، حدوداً 2 گرم پروتئین مصرف کنند (هر یک پوند یک گرم) تا بدنشان ریکاوری سریع تری داشته باشد و سریع تر عضله سازی کند.

پروتئین مورد نیاز زنان

 به نظر می رسد تأثیر رژیم غذایی با پروتئین زیاد برای خانم ها خیلی بیشتر از آقایان باشد و خانم ها خیلی سریع تر می توانند به حجم عضلانی دلخواهشان برسند.

به عدد ترازو توجه نکنید!

احتمالاً این حرف را بیش از صد بار شنیده اید، ولی الآن دلیل قانع کننده ای دارید که به آن عمل کنید! 

به جای اینکه فقط روی یک عدد تمرکز کنید، تغییرات چربی های بدنتان را در نظر بگیرید. اگر وزنتان اضافه شده اما چربی کمتری دارید، در حال پیشرفت و عضله سازی هستید!

همچنین به شما توصیه می کنم که مرتب عکس های پیشرفت بگیرید، به سایز لباس هایتان توجه کنید که جا باز کرده اند یا نه و به سطح انرژی تان در باشگاه توجه کنید. تغییرات مثبت در هرکدام از این موارد می توانند رژیم غذایی برنامه ورزشی تان را تعیین کنند.

کلام آخر

اگر هدف شما این است که بدنی عضلانی داشته باشید و توده های چربی را از دست بدهید، ما به شما توصیه می کنیم که در کنار انجام دادن ورزش های مقاومتی با دمبل و هالتر و وزنه، رژیم غذایی غنی از پروتئین داشته باشید. سالاد خوردن را کنار گذاشته و کمی پروتئین مصرف کنید!

پروتئین


نظر شما چیست؟

(اختیاری)